Już ponad 300 firm podpisało umowy o PPK

W ciągu miesiąca 330 firm podpisało z instytucjami finansowymi umowy o zarządzanie PPK - wynika z informacji Interii.

Mija miesiąc od startu programu Pracowniczych Planów Kapitałowych, który od lipca objął największe firmy, zatrudniające powyżej 250 pracowników. Z danych, jakie udało się uzyskać Interii wynika, że do tej pory już 330 firm podpisało z instytucjami finansowymi umowy o zarządzanie PPK. Są to firmy zatrudniające łącznie 160 tys. pracowników.

Reklama

Największe firmy muszą podpisać umowę o zarządzanie najpóźniej do 25 października, a umowę o prowadzenie PPK do 12 listopada.

Zarząd PFR, który jest operatorem programu informował na początku lipca, że spodziewa się, że najwięcej umów zostanie zawartych we wrześniu i październiku. Wówczas też będzie prowadzona intensywna kampania informacyjna.

Pracodawcy szukając partnera do prowadzenia PPK mają z czego wybierać, bo oferuje je 19 instytucji finansowych. Opłaty jakie pobierają za zarządzanie są ustawowo ograniczone i nie mogą przekroczyć 0,5 proc. plus 0,1 proc. za wyniki inwestycyjne (przy spełnieniu określonych warunków). Jednak duża konkurencja spowodowała, że instytucje finansowe zaoferowały jeszcze niższe stawki. Średnia opłata za zarządzanie wynosi 0,39 proc., ale w związku z tym, że niektóre instytucje finansowe wprowadziły czasowe promocje, to w pierwszych dwóch latach jest ona jeszcze niższa.

PPK to system długoterminowego oszczędzania na emeryturę. Prywatny i dobrowolny dla pracowników. Jego konstrukcja pozwala na uzbieranie dwukrotnie wyższych oszczędności niż przy samodzielnym odkładaniu.

Podstawowa wpłata po stronie zatrudnionego wynosi 2 proc. wynagrodzenia brutto, przy czym osoby o najniższych dochodach, których łączne wynagrodzenie (z różnych źródeł) nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, mogą obniżyć wpłacaną przez siebie składkę nawet do 0,5 proc. wynagrodzenia. Składka pracodawcy to minimum 1,5 proc. Do tego dochodzi wpłata powitalna od państwa w wysokości 250 zł, a potem co roku po 240 zł.

Do PPK automatycznie zapisywani są pracownicy,  którzy ukończyli 18 lat, ale nie ukończyli 55. roku życia (poza tymi, którzy złożyli deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat). W przypadku osób, które ukończyły 55 lat, a nie ukończyły 70. roku życia, umowa o prowadzenie PPK zostanie zawarta wyłącznie na ich wniosek.

Z przeprowadzonego na początku lipca sondażu na zlecenie Nationale-Nederlanden PTE, wynika, że  jedna trzecia pracowników dużych firm potwierdza, że chce oszczędzać w PPK. Co czwarty jeszcze nie podjął decyzji, a 42 proc. badanych deklaruje, że nie zdecyduje się na udział w programie. Najwięcej osób chętnych do udziału w programie znajduje się w grupie 40-49 lat (43 proc.). Natomiast dużo mniej, bo aż 57 proc. młodych pracowników (w wieku 18-24 lata) zadeklarowało, że nie zdecyduje się skorzystać z PPK w miejscu pracy.

Monika Krześniak-Sajewicz

 

Dowiedz się więcej na temat: PPK | emerytura | oszczędności
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy