Prawie co trzeci pracownik w PPK

W Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy obecnie 2,9 mln osób, co oznacza blisko 1/3 uprawnionych - podał Polski Fundusz Rozwoju. Cel na 2025 rok to partycypacja rzędu 40-50 proc. czyli 4,5-6 mln pracowników.

Wśród firm, które utworzyły PPK partycypacja wyniosła 28,8 proc. Z uwzględnieniem Pracowniczych Programów Emerytalnych to 32,6 proc. Łącznie to 2,9 mln osób. 

Reklama

Widać silną zależność między uczestnictwem a wielkością firm.

Partycypacja w największych, które najwcześniej wprowadziły PPK (w ramach pierwszego etapu program wprowadzały, te które zatrudniają co najmniej 250 pracowników)  jest najwyższa i wynosi 41 proc., a licząc z uczestnikami PPE jest to 45,8 proc. Z kolei dla trzeciego i czwartego etapu, w ramach którego wchodziły małe i najmniejsze firmy oraz sektor publiczny to około 22-23 proc. 

PFR podał, że średnia stopa zwrotu z inwestycji funduszy w ramach PPK wyniosła od początku działania programu ponad 18 proc., a jeśli uwzględnimy dopłaty pracodawcy i państwa uczestnik mógł wręcz podwoić swoje wpłaty.

PPK wdrożyło 268 tys. przedsiębiorstw i objęło tym samym 68 proc pracowników (partycypacja liczona udziałem w zatrudnieniu). To oznacza, że sporo przedsiębiorstw nie wdrożyło jeszcze efektywnie PPK.

Według projekcji PFR, cel na 2025 rok to 4,5-6 mln uczestników i partycypacja w granicach 40-50 proc. 

Paweł Borys podkreśla, że opłaty związane z zarządzaniem pobierane przez instytucje finansowe są bardzo niskie, bo średnio wynoszą zaledwie 0,35 proc.

Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR  przypomina z kolei, że po wejściu w życie ustawy o PPK, firma mogła też wybrać i założyć PPE. Dlatego do uczestnictwa są wliczani uczestnicy nowych PPE.

Przedstawiciele PFR podkreślają, że w instytucjach związanych z branżą finansową ta partycypacja jest wyraźnie wyższa.

To pierwsze podsumowanie PPK po wdrożeniu programu we wszystkich grupach firm, bo przystępowały one etapami, najpierw największe, a na końcu budżetówka i najmniejsze firmy.

PPK to pierwszy powszechny system gromadzenia oszczędności na emeryturę, bo bez względu na ocenę partycypacji po wdrożeniu całego programu kilka milionów Polaków zaczęło systematycznie odkładać na ten cel. Zachęca do tego konstrukcja programu, która jest bardzo korzystna dla pracowników.

W ramach PPK podstawowa składka pracownika wynosi 2 proc. wynagrodzenia, a pracodawcy 1,5 proc.(z możliwością zwiększenia do 4 proc. po obu stronach). Do tego dochodzą bonusy od państwa w postaci 250 zł opłaty powitalnej oraz po 240 zł dopłaty rocznej.

Tym co zniechęca jest niskie zaufanie do państwa, zmiany w systemie emerytalnym przede wszystkim w OFE  (zarówno te przeprowadzone jak i planowane). Dla pracowników między 18. a 55. rokiem życia zapis do programu jest automatyczny, ale pracownik ma prawo do rezygnacji i w każdym momencie może zmienić zdanie i zarówno się zapisać jak i wypisać.

Środki zgromadzone w PPK są prywatne i w każdej chwili można je wypłacić poprzez tzw. zwrot (wówczas dostaje się całą wpłaconą swoją składkę plus większą część składki pracodawcy, ale traci się bonusy od państwa).

Monika Krześniak-Sajewicz

Dowiedz się więcej na temat: PPK
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy