Aktywa w PPK przekroczyły 10 mld zł

W październiku, porównaniu do poprzedniego miesiąca wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty wzrosła o 588 mln zł i przekroczyła 10 mld zł. Powoli, ale sukcesywnie rośnie także partycypacja w programie, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.

Aktualnie w Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy 2,48 mln osób, co oznacza partycypację na poziomie 33,90 proc.  (wzrost o 20 tys.  w porównaniu z poprzednim miesiącem. Liczba aktywnych rachunków to 2,8 mln. Najwyższy wzrost notuje się w firmach z pierwszego etapu wdrożenia, zatrudniających co najmniej 250 osób - tu partycypacja przekracza lekko 51 proc. Na rachunki uczestników PPK wpłynęły do tej pory z Funduszu Pracy wpłaty powitalne w łącznej kwocie 604 mln zł, a dopłaty roczne w kwocie 678 mln zł.

Reklama

Jak to się przekłada na emerytalne oszczędności przeciętnego Kowalskiego? 

Na rachunku uczestnika PPK zarabiającego 5 300 zł, oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy funduszy znajduje się średnio od 2 802 zł do 3 030 zł więcej niż on sam wpłacił do PPK. To oznacza dla uczestnika PPK od 76 proc. do 82 proc. zysku! W przyszłym roku będzie pierwszy tzw. ponowny autozapis do programu. Obejmie on pracowników, którzy zrezygnowali z uczestnictwa w PPK. Termin autozapisu jest taki sam dla wszystkich podmiotów zatrudniających, niezależnie od tego, kiedy miało u nich miejsce wdrożenie PPK. Zgodnie z programem pracodawca co 4 lata jest zobowiązany: "zapisać" do programu wszystkie osoby, dla których wcześniej - w związku z tym, że złożyły deklarację o rezygnacji- nie zawarł umowy o prowadzenie PPK. Chyba, że osoba zatrudniona ponownie zrezygnuje z uczestnictwa składając deklarację o rezygnacji.

krześ

Dowiedz się więcej na temat: PPK | Rachunek PPK

Reklama

Najlepsze tematy

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy