Emerytura – temat na później

Młodzi jeszcze nie myślą o emeryturze, a starsi nie chcą martwić się na zapas – wynika z badań "Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków”. Sondaż zrealizował ARC Rynek i Opinia na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

O tym, jakie pieniądze będą co miesiąc wpływać na konto po zakończeniu pracy zawodowej myśli co trzeci młody Polak w wieku od 18 do 24 lat, i co drugi starszy, a 40 proc. rodaków w ogóle nie zaprząta sobie tym problemem głowy. Tylko 3 proc. z nich nie myśli, bo podjęło w tym kierunku działania. Pozostali argumentują, że moment odejścia na emeryturę widzą jako coś odległego i na myślenie o nim mają dużo czasu.

Reklama

Zwykle martwić się na zapas nie chcą kobiety i osoby po 45. roku życia. Co ciekawe, o emeryturze nie myślą też pracownicy w wieku przedemerytalnym, ponieważ - jak wyjaśniają - nie mają na to czasu. Taką odpowiedź wskazał co 5. ankietowany. Tylko co 10. 64-latek - najczęściej mężczyzna - nie musi się martwić odejściem na zasłużony odpoczynek, bo podjął już działania w tej sprawie.

Mimo, że to kobiety zwykle nie chcą martwić się emeryturą, jednak to one najczęściej o niej myślą: 23 proc. bardzo często a 40 proc. często. Bardzo rzadko temat roztrząsa co 10. mężczyzna. - Im szybciej zaczniemy myśleć o emeryturze tym efektywniej zaczniemy gromadzić środki na godne życie w przyszłości. Wypłata z ZUS to tylko jedno ze źródeł finansowania naszych potrzeb na emeryturze. Polecam także inwestycje w bezpieczne instrumenty finansowe. Wystarczy odłożyć 100-200 zł miesięcznie, aby po kilkunastu latach mieć znaczącą, dodatkową gotówkę. Na pewno warto także zadbać o udział w Pracowniczych Programach Kapitałowych i zapytać swojego pracodawcę o szczegóły. Pierwsze grupy pracowników będą mogły z tego skorzystać już od 1 lipca 2019 r. - komentuje prof. Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na próbie 1200 Polaków w wieku 18-64 lata.

e.w.

Dowiedz się więcej na temat: emerytura
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy