Podatek Belki niekorzystny dla gospodarki

PPK będą pozytywnym impulsem dla rynku kapitałowego, ponieważ będą dostarczać kapitału na rynek. Fundamentalna sprawa to to, że będzie dostępny kapitał krajowy, a istotą rynku kapitałowego jest finansowania krajowych spółek, tych które mają pomysł, są dynamiczne, są małe a chcą być duże, zatrudniają pracowników o wyższych kwalifikacjach i oferują wyższe płace. To jest element polityki gospodarczej obecnego rządu, bo jednym celów jest równanie płac z zachodnimi krajami- mówi Waldemar Markiewcz, prezes Izby Domów Maklerskich.

Jego zdaniem, PPK są ważnym i korzystnym projektem, także dlatego ze względu na starzejące się społeczeństwo i przyszłą sytuację ZUS, ważne jest  żeby część oszczędności była zainwestowana na rynku kapitałowych w przedsiębiorstwa, które mają wysokie stopy zwrotu, bo w ten sposób przeciętny Kowalski powiększa swoje dochody w przyszłości.

Reklama

Zwraca uwagę na brak zachęt do inwestowania i problem niekorzystnej struktury oszczędności, które głównie są trzymane w bankach, z czego gros na nieoprocentowanych rachunkach.

- Jest problem w Polsce, którego nie adresuje strategia rozwoju rynku kapitałowego, a który my wielokrotnie podnosiliśmy. Mianowicie musi zostać wprowadzona polityka zachęcająca do konwersji części oszczędności leżących w bankach w produkty inwestycyjne. W Polsce jest wyjątkowo duży odsetek środków trzymanych na rachunkach bankowych, co jest niespotykane w krajach wyżej rozwiniętych. Do tego, by zachęcić do lokowania w produkty inwestycyjne, takie osoby powinny mieć premię za ryzyko. Trzeba znieść "podatek Belki", bo dziś dochody z odsetek od bezpiecznych lokat są tak samo opodatkowane jak z bardziej ryzykownych akcji.  Obecna struktura oszczędności jest niekorzystna zarówno dla gospodarki,  bo jest obniżona podaż kapitału wyższego ryzyka dla innowacyjnych przedsiębiorstw, ale także dla samych oszczędzających, bo nie uczestniczą we wzroście gospodarczym.

krześ

Dowiedz się więcej na temat: PPK | oszczędzanie | rynek kapitałowy

Reklama

Najlepsze tematy

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy