PPK: ostatnie dni na przygotowania do startu

Od lipca startują Pracownicze Plany Kapitałowe, które w pierwszym etapie obejmą największe firmy. Mogą one zamówić bezpłatne szkolenia na temat planów kapitałowych lub wziąć udział w już organizowanych.

Od lipca rusza powszechny program dobrowolnego oszczędzania na cele emerytalne, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. To ostatni dzwonek na wprowadzenie takiego systemu prywatnych oszczędności, bo w przypadku młodych osób stopa zastąpienia, czyli relacja przyszłej emerytury do ostatnich zarobków wyniesie około 25-30 proc., a PPK mają zmniejszyć tę lukę.

Reklama

- Mówiliśmy kilka miesięcy temu, że zakładamy partycypację w programie na poziomie co najmniej 50 proc., ale po cichu liczymy na 60 proc. To oczywiście wymaga olbrzymiej pracy, by przekonywać pracowników do potrzeby odkładania długoterminowego kapitału na cele emerytalne - mówi Paweł Borys, prezes PFR.

PPK są dla pracowników dobrowolne, ale dla pracodawców obowiązkowe. W pierwszej fazie obejmą te przedsiębiorstwa, które zatrudniają co najmniej 250 osób. Operatorem programu jest Polski Fundusz Rozwoju. Jak zapewniają jego przedstawiciele od strony legislacyjnej i operacyjnej wszystko jest gotowe do startu.

- Udało się przygotować całą infrastrukturę do wdrożenia PPK, a było to dużym wyzwaniem, bo mieliśmy na to sześć miesięcy, podczas gdy w Wielkiej Brytanii przygotowania do wdrożenia podobnego programu zajęły dwa lata - podkreśla Paweł Borys, prezes PFR. Jak dodaje, przygotowanie ewidencji to bardzo duży projekt informatyczny, ale przebiega sprawnie i na koniec czerwca będą wszystkie potrzebne funkcjonalności. - Największym wzywaniem jest cały czas wiedza i komunikacja na temat programu i będziemy intensyfikowali te działania skierowane do pracodawców i pracowników - mówi Borys.

- Jesteśmy na końcu przygotowań, bo przypomnijmy, że od lipca programy będą wprowadzać największe firmy, zatrudniające co najmniej 250 pracowników. Łącznie pracowników w tych firmach jest około 3,5 miliona, a firm ponad 4 tys.  - podkreśla Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.

Przy czym zgodnie z ustawą pracodawcy, którzy mają już Pracownicze Programy Emerytalne i odprowadzają składki w wysokości co najmniej 3,5 proc. (a w programie uczestniczy co najmniej 25 proc. zatrudnionych), są zwolnieni z obowiązku tworzenia PPK.

Bartosz Marczuk przypomina, że pracodawcy mogą korzystać z bezpłatnych szkoleń organizowanych w całej Polsce. - W pierwszym półroczu przeprowadziliśmy już około 250 takich szkoleń, a teraz prowadzimy kolejne. Na naszej stronie internetowej są dostępne informacje gdzie i kiedy można wziąć w nich udział- dodaje Marczuk.

Szkolenia są prowadzone w formule warsztatowej, więc jest możliwość indywidualnych konsultacji z regionalnym ekspertem. Firmy mogą zamówić bezpłatne szkolenia (mogą w takiej sytuacji być przekierowane na akurat organizowane w ramach prowadzonego cyklu szkoleń). Działa także specjalna infolinia poświęcona PPK.

Instytucji finansowych oferujących pracodawcom PPK będzie około 20. W czwartek do ewidencji wpisanych było już  18, a 16 z nich miało już umieszczone pełne oferty na portalu PPK.

Bartosz Marczuk przypomina, że prezydent podpisał nowelizację ustawy o PPK, która wkrótce zacznie obowiązywać (poszerza ona m.in. krąg pracowników automatycznie zapisywanych do PPK). - To był efekt dialogu z pracodawcami oraz związkami zawodowymi, tak aby jeszcze przed 1 lipca pewne krytyczne elementy zostały zmienione - tłumaczy Marczuk. Jednoczenie zapowiada, że jesienią zostanie przeprowadzony przegląd ustawy o PPK , tak aby "w przyszłym roku zmienić pewne przepisy jeśli będzie taka potrzeba".

Monika Krześniak-Sajewicz

Dowiedz się więcej na temat: PPK | oszczędzanie | emerytura
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy