W przyszłym roku automatyczny zapis do PPK. Kogo obejmie?

Aktywa w PPK sięgnęły 10 mld zł, a na emerytalne czasy oszczędza w nich blisko 2,5 mln osób czyli co trzeci uprawniony. W przyszłym roku będzie ponowny automatyczny zapis, który zgodnie z programem jest prowadzony w cyklu co cztery lata.

Uczestnictwo w programie rośnie sukcesywnie, w lipcu do PPK przystąpiło kolejne 20 tys. osób. Tym samym w programie aktualnie oszczędza 2,42 miliona pracowników, a partycypacja wynosi 32,8 proc. Najwięcej pracowników, bo blisko 50 proc., przystąpiło do PPK w firmach zatrudniających ponad 250 osób.

Reklama

Program działa tak, że do składki odprowadzanej przez pracownika (podstawowa wynosi 2 proc.) dokłada się pracodawca i państwo. Podstawowa wpłata do PPK, finansowana przez pracodawcę, wynosi 1,5 proc. wynagrodzenia uczestnika PPK. Pracodawca może podjąć decyzję o finansowaniu także wpłaty dodatkowej, w wysokości do 2,5 proc. wynagrodzenia. Oszczędności są prywatne i można je w każdej chwili wypłacić (wówczas traci się jednak dopłaty od państwa).

Co obecność w programie oznacza dla przeciętnego pracownika? Na rachunku uczestnika PPK zarabiającego 5 300 zł, oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy funduszy (typ funduszu zależy od wieku uczestnika, do którego dopasowywana jest automatycznie strategia inwestycyjna) znajduje się średnio od 3 029 zł do 3 364 zł więcej niż on sam wpłacił do PPK, a oznacza to od 89 proc. do 99 proc. zysku - wynika z danych na koniec lipca opublikowanych przez oficjalny portal programu mojePPK.

Autozapis do PPK w 2023 r. Kogo dotyczy?

W przyszłym roku odbędzie się po raz pierwszy tzw. ponowny autozapis do programu który zgodnie z ustawą i zasadami programu jest przeprowadzany co cztery lata.

Dotyczyć będzie osób zatrudnionych, które złożyły deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK, w związku z czym nie została w ich imieniu zawarta umowa o prowadzenie PPK oraz uczestników PPK, którzy - już po "zapisaniu" ich do PPK - złożyli deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK

Złożona do końca lutego 2023 roku - deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK przestanie obowiązywać od marca 2023 roku.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Do końca lutego 2023 r. podmiot zatrudniający (pracodawca) poinformuje osoby zatrudnione i uczestników PPK, którzy złożyli mu deklarację o rezygnacji, że od 1 kwietnia będzie dokonywał za nich wpłat do PPK.

Pracodawca będzie dokonywał wpłat za uczestnika PPK, chyba że taka osoba ponownie zrezygnuje z uczestnictwa w programie.

W przypadku osób zatrudnionych "niezapisanych" do PPK, które ukończyły 55 rok życia, ale nie ukończyły 70 lat, zawarcie w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK nastąpi tylko na ich wniosek. Również w przypadku uczestnika PPK, który zrezygnował z programu w wieku 55-70, wznowienie wpłat do PPK nastąpi wyłącznie na złożony przez niego wniosek.

krześ

Dowiedz się więcej na temat: PPK | oszczędności | emerytura

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy