Nie chcesz by twoje oszczędności w PPK trafiały na giełdę? Masz wybór

Jeśli uczestnik PPK nie chce by duża część jego środków była inwestowana na giełdzie, może zmienić subfundusz na bardziej bezpieczny czyli taki, który inwestuje głównie w obligacje. Można też zmienić w drugą stronę. Polityka inwestycyjna jest dopasowana do wieku dla młodszych jest portfel bardziej akcyjny, a dla starszych bardziej obligacyjny, ale można to indywidualnie zmienić. Nie trzeba do tego zmian ustawowych w programie.

Instytucję finansową, zarządzającą rachunkami PPK, wybiera pracodawca w porozumieniu z pracownikami i tej nie można wybrać indywidualnie, ale fundusz już tak.

Reklama

Program oszczędzania w PPK jest tak skonstruowany, żeby sposób inwestowania był automatycznie dostosowywany do wieku uczestnika. Zmienia się automatycznie w taki sposób, by w miarę zbliżania się do docelowego wieku (60. rok życia) ryzyko inwestycyjne malało. Na tym polega działanie tzw. funduszy zdefiniowanej daty.

Korzystając z możliwości jakie daje program, jego uczestnik może ulokować wszystkie środki zgromadzone w PPK w funduszach innych niż te zdefiniowane dla jego wieku, ale zgodnych z jego oczekiwaniami inwestycyjnymi oraz akceptowanym przez niego ryzykiem.

Instytucji finansowej w PPK nie można zmienić, ale fundusz już tak

Jak to działa? Portfel inwestycji każdego funduszu ma część udziałową (m.in. akcje, prawa poboru, tytuły uczestnictwa instytucji wspólnego inwestowania) i część dłużną (m.in. obligacje, bony skarbowe, listy zastawne, certyfikaty depozytowe lub inne zbywalne papiery wartościowe). Pierwsza część " akcyjna" to inwestycje w instrumenty wyższego ryzyka, ale też mogące przynieść wyższe zyski. Druga - "obligacyjna" - wiążą się z mniejszym ryzykiem, ale też z mniejszym potencjałem stóp zwrotu.  Proporcje podziału instrumentów w ramach części dłużnej i udziałowej zależą od polityki inwestycyjnej funduszu, która automatycznie zmienia się w czasie wraz z wiekiem uczestnika PPK.

"Program PPK został pomyślany tak, że im bliżej emerytury jesteśmy, tym więcej oszczędności będzie inwestowane w "obligacje" - czyli te bezpieczniejsze instrumenty dłużne. Młodsi uczestnicy PPK, którzy mają przed sobą długi horyzont inwestycji, będą oszczędzali w funduszach, które zawierają  w swoich portfelach głównie akcje. Jeśli uczestnik PPK nie zmieni funduszu, do którego został automatycznie przypisany będzie oszczędzał w sposób adekwatny do swojego wieku. Od tego, w którym funduszu zdefiniowanej daty jesteś, zależy tzw. ryzyko inwestycyjne - wyjaśnia oficjalny portal programu mojeppk.pl. 

Jak ktoś nie chce giełdowych inwestycji, może wybrać obligacyjne.

Uczestnik PPK zostaje automatycznie przypisany do odpowiedniego funduszu (FZD), w zależności od swojej daty urodzenia. Może on jednak zmienić fundusz, w którym oszczędza i wpłacać nowe środki do innego funduszu, zarówno o wyższym lub o niższym ryzyku inwestycyjnym.

Można zmienić fundusz na bezpieczniejszy albo odwrotnie

Jak czytamy w wyjaśnieniach dotyczących zmiany funduszu, uczestnik PPK może przenieść:

  • całość środków do wybranego funduszu i odkładać kolejne już w tym funduszu. Przykład: zmiana z FZD 2055 na FZD 2025 sprawi, że oszczędności będą lokowane przede wszystkim w obligacje, a więc w aktywa bezpieczniejsze, choć mniej zyskowne. Dodatkową dyspozycją można na stałe zmienić swój fundusz zdefiniowanej daty, w takim przypadku będą do niego trafiały również przyszłe wpłaty
  • całość lub część środków do wybranego funduszu lub subfunduszu, ale oszczędzać ciągle w swoim funduszu zdefiniowanej daty (dyspozycja konwersji lub zamiany).

Składając do instytucji finansowej wniosek o konwersję lub zamianę, uczestnik PPK określa procentowy udział środków zgromadzonych w PPK, które chce ulokować w poszczególnych funduszach lub subfunduszach. Wpłata do jednego funduszu lub subfunduszu powinna stanowić kwotę odpowiadającą co najmniej 10 proc. środków zgromadzonych w PPK.

Jeśli przeniesienie środków pomiędzy funduszami (konwersja, zamiana) odbędzie się nie częściej niż dwa razy w roku, takie dyspozycje będą bezpłatne. Chęć zmiany funduszu zdefiniowanej daty zgłasza się bezpośrednio do instytucji finansowej, która prowadzi rachunek PPK. W większości przypadków można to zrobić poprzez aplikację internetową.

krześ

Dowiedz się więcej na temat: ustawa o PPK
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy