Nie załapiesz się na PPK? Masz inną opcję

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być systemem powszechnym i obejmować wszystkich zatrudnionych, nie tylko etatowców, ale także pracujących na umowach zlecenie czy agencyjnych. Natomiast nie obejmie on osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ta grupa jednak zyska możliwość wyższych wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Samozatrudnieni, czyli osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, są wyłączeni spod obowiązywania ustawy. To oznacza, że nie zostaną objęci programem, ale na szczęście nie zostali pozostawieni na lodzie. To spora grupa, bo licząca około 3 mln osób, która wciąż rośnie, a do tego gros z tych osób płaci minimalne składki ZUS, co w przyszłości będzie "owocować" niską emeryturą.

Reklama

Jednak w ustawie z myślą o samozatrudnionych przewidziano zwiększenie wpłat na bardzo korzystne podatkowo IKZE. Będzie to możliwe od początku 2021 roku, a więc wtedy gdy do programu przystąpią już wszystkie firmy.

Limit wpłat na IKZE dla osób prowadzących jednoosobową działalność wzrośnie z 1,2 krotności (w 2019 roku jest to 5718 zł) do 1,8 krotności średniego wynagrodzenia (w 2019 r. wyniósłby 8577 zł, ale będzie obowiązywał dopiero od 2021 roku).

IKZE są opłacalną podatkowo formą indywidualnego oszczędzania na emeryturę, bo wpłatę można odliczyć od podstawy opodatkowania. Co roku można odliczyć kwotę, która została wpłacona na konto IKZE w roku poprzednim. Dzięki temu podatek do zapłaty za rok 2019 może być niższy nawet o 1 829,76 zł (ta kwota dotyczy osób, które wpadają w drugi próg podatkowy).

Jeśli więc ktoś prowadzi jednoosobową działalność, będzie mógł wpłacić i odliczyć więcej.  

IKZE odlicza się od podstawy opodatkowania, a dopiero przy wypłacie pobierany jest 10 proc. podatek. Nie zapłacimy wówczas też 19 proc. podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Warunkiem skorzystania z podatkowych profitów jest sięgnięcie po środki z IKZE dopiero po ukończeniu 65 roku życia.

Wybór IKZE zależy od oszczędzającego, w zależności czy chce podejmować wyższe ryzyko inwestycyjne z nadzieją na większy zysk czy woli ostrożniejsze podejście. IKZE można założyć w towarzystwie funduszy inwestycyjnych, dobrowolnym funduszu emerytalnym, zakładzie ubezpieczeń, a także w banku.

IKZE do niczego nie obligują z góry, bo częstotliwość i kwota wpłat zależna jest tylko od posiadacza, choć kluczowa przy oszczędzaniu na emeryturę jest systematyczność.

Oczywiście w przypadku IKZE zgromadzone środki są dziedziczone, więc będą wypłacone osobom uprawnionym lub spadkobiercom oraz nie będą obciążone podatkiem od spadków i darowizn.

Dowiedz się więcej na temat: IKZE | PPK | pracownicy
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy