Dopłata roczna na kontach PPK. Wystarczył jeden warunek, by dostać dodatkowe 240 zł

Aktywa uczestników przekroczyły 14 mld zł, a na konta uczestników wpłynęła już dopłata roczna w wysokości 240 zł. By ją dostać trzeba było spełnić podstawowy warunek minimalnej kwoty wpłat na konto w poprzednim roku. Dla osób o niskich zarobkach ten próg jest znacznie obniżony.

Dopłata roczna w wysokości 240 zł została przekazana na konta ponad 1,7 mln uczestników PPK, którzy spełnili warunki do jej otrzymania. Każdy może sprawdzić logując się do konta w swoim PPK, a całkowitą kwotę może "podejrzeć"  także przez www.rachunek.mojeppk.pl (w tym serwisie widoczny jest też stan oszczędności na wszystkich swoich rachunkach PPK w różnych instytucjach finansowych, bo jest grupa, która ma więcej niż jedno PPK).

Płaca minimalna wyznacza ważny wskaźnik w PPK

Reklama

Dopłata w wysokości 240 zł przysługuje uczestnikowi PPK raz w roku, jeśli wpłaty podstawowe i dodatkowe do PPK finansowane przez niego oraz przez jego pracodawcę w danym roku wyniosą co najmniej 3,5 proc. 6-krotności minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku, za który dopłata jest należna. Uczestnicy, których wpłaty podstawowe są niższe niż 2 proc. (osoby, które zarabiają poniżej 1,2 krotności płacy minimalnej mogą obniżyć swoją składkę do 0,5 proc.) muszą zgromadzić co najmniej 25 proc. tej kwoty. W ubiegłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę brutto wynosiło 3010 zł. To oznacza, że kwota wpłat "kwalifikująca" do otrzymania dopłaty za ubiegły rok wyniosła co najmniej 632,10 zł. W przypadku osób korzystających z obniżenia wpłaty podstawowej do PPK wystarczyło 158,03 zł.

Łączna kwota dopłat rocznych należnych za ubiegły rok wyniosła 410,3 mln zł - podał oficjalny portal programu mojeppk.pl.

Tyle trzeba było wpłacić by dostać roczny bonus 240 zł

Za bieżący rok uprawnienie do otrzymania dopłaty rocznej będzie musiało uwzględniać specyficzną sytuację. W 2023 roku płaca minimalna zmienia się dwukrotnie. Wzrosła od stycznia do 3490 zł, a od lipca wyniesie 3600 zł. Wciąż nie wiadomo, jak w związku z dwukrotnym podnoszeniem tego wskaźnika, będzie ustalona kwota uprawniająca do dopłaty rocznej za 2023 rok w PPK.

krześ

Dowiedz się więcej na temat: płaca minimalna

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy