Jaka wpłata uprawnia do dopłaty rocznej w PPK za 2023 r.? Rząd jeszcze nie wie

Do tej pory nie wiadomo jak ma być stosowany przepis o PPK dotyczący warunku uprawniającego do dopłaty rocznej. Jest liczony w oparciu o płacę minimalną i do tej pory było to proste, ale w 2023 zmienia się ona dwukrotnie. Wydanie wiążącej wykładni stało się gorącym kartoflem przerzucanym między ministerstwami.

Dwukrotne podnoszenie płacy minimalnej okazało się problematyczne dla jednego z warunków programu PPK i to bardziej niż można było się spodziewać. Płaca minimalna wzrosła już od stycznia, druga podwyżka będzie w lipcu, ale do tej pory nie wiadomo jak ma być wyliczana kwota wpłat uprawniająca do wypłaty rocznej, bo jest ona uzależniona od płacy minimalnej.

Do tej pory nie było problemy z dopłatą 240 zł

Reklama

Zgodnie z art. 32 ust. 2, prawo otrzymania dopłaty rocznej w PPK w wysokości 240 zł mają osoby, które w danym roku na swoim rachunku będą miały wpłaty podstawowe i dodatkowe (finansowane przez pracownika i pracodawcę) wynoszące co najmniej 3,5 proc. 6-krotności płacy minimalnej. Ta jednak zmienia się w tym roku dwa razy. Od stycznia jest to 3490 zł, a od lipca wzrośnie do 3600 zł. Przepisy o PPK nie precyzują sposobu wyliczenia wymaganych wpłat przy dwukrotnej zmianie wysokości płacy minimalnej  w ciągu roku.

W Interii sygnalizowaliśmy już ten problem w grudniu ubiegłego roku. Potrzebne jest wydanie wiążącego stanowiska, ale na razie to gorący kartofel przerzucany z resortu do resortu. Najpierw Interia zwróciła się z pytaniem w tej sprawie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, bo to na wniosek tego resortu Rada Ministrów przyjęła propozycję dwukrotnej zmiany płacy minimalnej. Dostaliśmy jednak odpowiedź przekierowującą do innego resortu.

W wyjaśnienie zaangażowane są już trzy ministerstwa

- W poniższej sprawie, prosimy o kontakt z Ministerstwem Finansów - odpowiedziało nam biuro prasowe ministerstwa kierowanego przez Marlenę Maląg.

Zgodnie z odpowiedzią tego resortu zapytaliśmy resort finansów, ale ten przekierował nas do kolejnego. - Uprzejmie informujemy, że zagadnienia związane z PPK leżą we właściwości Ministerstwa Rozwoju i Technologii - czytamy w odpowiedzi otrzymanej z MF. Obecnie czekamy na stanowisko resortu rozwoju w tej sprawie. 

W programie PPK jest 2,6 mln osób. Niedawno została przekazana dopłata roczna za ubiegły rok. Otrzymało ją ponad 1,7 mln uczestników programu. Aktywa PPK przekroczyły 14 mld zł. Jednocześnie te liczby mogą wzrosnąć, bo mamy za sobą tzw. ponowny autozapis.

Monika Krześniak-Sajewicz

Dowiedz się więcej na temat: PPK | płaca minimalna

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy