Oszczędzanie na emeryturę i autozapis do PPK. Kiedy muszę złożyć wniosek?

Pracownicy, którzy zrezygnowali z PPK zostaną ponownie zapisani do programu. Jeśli nie chcą uczestniczyć w programie, mogą od marca złożyć ponownie deklarację rezygnacji. Trzeba jednak pamiętać, że okres ponownego autozapisu nie jest jedynym okienkiem transferowym na zmiany decyzji, bo zarówno zapisać jak i wypisać się można w dowolnym momencie.

W najbliższych dniach wszyscy pracownicy do 55 roku życia, którzy zrezygnowali z programu PPK zostaną do niego ponownie zapisani. To zachęta, żeby przemyśleć jeszcze raz decyzję, ale nie przymus. Z programu można się ponownie wypisać.

Reklama

Z końcem lutego wcześniej złożone deklaracje tracą ważność. Jeśli pracownik nie chce uczestniczyć w programie może ją złożyć ponownie - najwcześniej 1 marca. Ma na to jednak praktycznie cały marzec, ponieważ dopiero w kwietniu (między 1 a 17 kwietnia) naliczone wpłaty do PPK mogą zostać przekazane do instytucji finansowej.

Warto jednak pamiętać, że nie jest jedyne "okienko transferowe", bo zarówno zapisać jak i wypisać się można w dowolnym momencie. Zrezygnowałeś z PPK? W każdej chwili możesz rozpocząć oszczędzanie. Wystarczy, że złożysz pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Jeśli masz między 55 a 70 lat i nigdy nie uczestniczyłeś w PPK, złóż pracodawcy wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK.

Decyzje w sprawie PPK można łatwo zmienić

Zbliżający się autozapis dla tych, którzy wcześniej zrezygnowali, ale zmienili zdanie oznacza po prostu, że nie muszą drukować wniosku i chodzić z nim do kadr, bo jeśli są w wieku między 18 a 55 lat, wcześniej złożona rezygnacja wygaśnie 28 lutego i już od marca, nie robiąc nic, zostaną zapisani do PPK. W kwietniu zobaczą pierwsze wpłaty na swoim rachunku PPK.

Można spytać kolegów czy koleżanki z pracy o to jak oceniają dotychczasowy efekt oszczędzania w programie. Gdybyśmy wzięli pod uwagę przykładowego uczestnika, to na rachunku zarabiającego 5 300 zł, oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od typu funduszu (FZD, fundusz zdefiniowanej daty) znajduje się średnio od 4 185 zł do 4 763 zł więcej niż on sam wpłacił do PPK. To oznacza dla uczestnika PPK od 104 proc. do 118 proc. zysku - wylicza portal PFR Portal PPK.

Najbardziej premiowane jest oszczędzanie na czasy przyszłej emerytury, bo wówczas dostaje się jeszcze dopłaty od państwa i nie płaci podatku Belki. Jednak środki - z pewnymi potrąceniami - można wypłacić w każdej chwili.

Jeśli mimo tego, ktoś nie chce być w programie, powinien złożyć deklarację rezygnacji najwcześniej 1 marca.

krześ

Dowiedz się więcej na temat: PPK | autozapis PPK | pracownicy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy