PPK: kto chce zarobić na wdrożeniu systemu

Jednym z istotnych elementów przy wdrażaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych jest dostosowanie systemów kadrowo-księgowych. Szef PFR Paweł Borys apeluje do ich dostawców, aby nie windowali opłat za takie modyfikacje systemów.

System Pracowniczych Planów Kapitałowych jest przygotowany do działaniu od 1 lipca. Jest infrastruktura, ewidencja, rozliczanie, jest instytucja wyznaczona, portal moje PPK, na ten moment jest już 19 instytucji finansowych wpisanych do ewidencji, więc jest duża konkurencja. Czyli jesteśmy gotowi, choć oczywiście jest kilka rzeczy, którym będziemy się jeszcze przyglądać- deklaruje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju i główny architekt programu.

Reklama

Jednocześnie wystosowuje apel do firm, które są dostawcami systemów finansowo- księgowych. Chodzi o to, by nie wykorzystywały wprowadzenia programu PPK do obciążania pracodawców nieuzasadnionymi kosztami za ich zsynchronizowanie z systemami instytucji finansowych do obsługi PPK.

- Jednym z ważnych zagadnień z perspektywy pracodawców jest dostosowanie systemów finansowo-księgowych. Apelujemy do firm informatycznych, które są dostawcami programów i udostępniają w tych systemach zmiany potrzebne do rozliczenia PPK,  by nie wykorzystywały sytuacji i nie żądały wysokich stawek od pracodawców za w sumie drobne zmiany. Zakładamy, że tego typu niewielkie modyfikacje w systemach powinny być udostępniane pracodawcom za darmo - podkreśla Paweł Borys.

Jednocześnie liczy na to, że instytucje finansowe będą oferowały pracodawcom PPK w sposób uczciwy, a jeśli będzie inaczej będzie stanowcza reakcja.

- Zachęcamy instytucje finansowe, aby w rzetelny informowały pracodawców i pracowników o  ofercie PPK, żeby nie obiecywać wczasów pod palmami, nie łączyć tego ze sprzedażą innych produktów, ale konkurować jak najlepszą ofertą, opłatami, dobrą polityką inwestycyjną, szkoleniami wspierającymi pracowników. Jeśli zauważymy w tym kontekście złe praktyki, to będziemy na nie reagowali czy jako PFR czy też zgłaszając je do Komisji Nadzoru Finansowego - ostrzega szef PFR.

Monika Krześniak-Sajewicz 

Dowiedz się więcej na temat: PPK | oszczędności | emerytura

Reklama

Najlepsze tematy