Wkrótce dostaniesz informację o stanie rachunku PPK. Ale można ją sprawdzić wcześniej

W PPK jest już ponad 22 mld zł aktywów i 3,4 mln osób. Nowi uczestnicy dostali właśnie na konta po 250 zł wpłaty powitalnej. Jeśli ktoś chce sprawdzić stan swoich oszczędności i wykonane operacje, a nie pamięta loginu i hasła do swojego rachunku, może to zrobić przez serwis mojeppk.pl i profil zaufany. Do serwisu logowano się już 2,6 mln razy.

Instytucja finansowa, która prowadzi rachunek PPK ma obowiązek do końca lutego przekazać uczestnikowi programu roczną informację o wysokości środków zgromadzonych na jego rachunku PPK, wpłat i innych zrealizowanych transakcji. 

Reklama

Z założenia robi się to w postaci elektronicznej, ale na wniosek uczestnika PPK może zostać przesłana w postaci papierowej, czyli tradycyjnym listem. Stan środków na rachunku PPK i historię transakcji można oczywiście sprawdzić w dowolnym momencie, logując się do systemów informatycznych instytucji finansowych, która prowadzi nasze PPK.

A jeśli ktoś nie pamięta loginu czy hasła, może to sprawdzić przez oficjalny serwis programu.

Dwa sposoby sprawdzenia stanu konta w PPK

- Uczestnik PPK może sprawdzić stan oszczędności - na wszystkich swoich rachunkach PPK, w jednym miejscu - logując się do serwisu MojePPK. Można to zrobić za pośrednictwem login.gov.pl, czyli także bez konieczności tworzenia konta w serwisie - informuje PFR Portal PPK. Po zalogowaniu w serwisie, użytkownik uzyskuje dostęp do zagregowanych danych o łącznych środkach zgromadzonych przez niego w PPK, a także do szczegółowych informacji o poszczególnych, utworzonych dla niego rachunkach. Dostęp do serwisu mojeppk jest możliwy poprzez przycisk "Zaloguj się" na www.mojeppk.pl albo bezpośrednio poprzez stronę serwisu - www.rachunek.mojeppk.pl. Do serwisu mojeppk najłatwiej zalogować się przez login.gov.pl (Profil Zaufany, aplikacja mObywatel, e-dowód). Innym sposobem jest logowanie przy użyciu konta utworzonego w tym serwisie, ale - aby założyć takie konto - trzeba znać m.in.: NIP pracodawcy, nazwę instytucji finansowej oraz kwotę ostatniej wpłaty podstawowej pracodawcy.

Z możliwości logowania się do tego serwisu skorzystano dotychczas ponad 2,6 mln razy. Liczba uczestników zarejestrowanych w serwisie wyniosła ponad 614 tys., a liczba odsłon prawie 18,5 mln, od początku istnienia serwisu. 

Jak podaje portal, z napływających pytań wynika, że pracownicy często mają wątpliwości, czy pracodawca "zapisał" ich do PPK lub czy odprowadza wpłaty na ich rachunek PPK. Można to sprawdzić w prosty sposób także przez serwis MojePPK.

Przypomnijmy, że do programu pracownik zapisywany jest automatycznie (najpóźniej po trzech miesiącach), choć może zrezygnować z uczestnictwa (ale to jest decyzja pracownika). 

W PPK uczestniczy obecnie 3,42 mln osób z 321 tys. podmiotów, w ciągu ostatniego miesiąca liczba wzrosła o 30 tysięcy osób. Jednocześnie liczba aktywnych rachunków PPK przekroczyła 4 miliony (jedna osoba może mieć więcej niż jeden rachunek, np. w sytuacji gdy zmieniała pracodawcę). Aktualna partycypacja w programie wynosi 46 proc., przy czym największa jest w firmach zatrudniających ponad 250 osób (72 proc.). Nadal prym wiedzie sektor prywatny, z partycypacją 53 proc.

Średni wiek osób oszczędzających w PPK to bez zmian 39 lat. Największy odsetek uczestnictwa jest w województwie mazowieckim, gdzie przekroczył 63 proc. Kolejne jest dolnośląskie (50 proc.), wielkopolskie (48 proc.) oraz małopolskie (46 proc.). Najsłabiej w tym zestawieniu plasuje się województwo świętokrzyskie (26 proc.).

krześ

Dowiedz się więcej na temat: wypłata środków z PPK | PPK
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy