Rośnie liczba oszczędzających w PPK. Wkrótce otrzymają wpłaty powitalne

Przybywa uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych. Oszczędza w nich już blisko 3,4 mln Polaków, a partycypacja wzrosła do 45 proc. uprawnionych. Kwota aktywów wynosi 18 mld zł. Do tych, którzy przystąpili do programu niedawno, trafią wkrótce wpłaty powitalne.

W Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy obecnie 3,37 mln osób z 314 tys. podmiotów, co oznacza wzrost w ciągu miesiąca o blisko 20 tysięcy nowych uczestników. Aktualna partycypacja w programie osiągnęła 45 proc., przy czym w firmach zatrudniających ponad 250 osób osiągnęła 70 proc. W firmach zatrudniających powyżej 50 pracowników zbliża się do 35 proc.. Powoli rośnie partycypacja w sektorze publicznym i wynosi aktualnie 26,15 proc. - podał PFR Portal PPK, który jest organizatorem programu.

Blisko 18 mld zł oszczędności na emeryturę

Reklama

Wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty nieznacznie spadła i wynosi aktualnie 17,99 mld złotych. Suma wpłat pracodawców wynosi ponad 7,02 mld, a suma wpłat uczestników 9,24 mld. Dopłaty "państwa" (Fundusz Pracy) to kwota 1,73 mld złotych.

To program oszczędzania na czas po zakończeniu aktywności zawodowej. Jest dobrowolny, ale działa tak, że zapis jest automatyczny, ale można złożyć rezygnację.

Na konta nowych uczestników w listopadzie trafi wpłata powitalna w wysokości 250 zł. Dostanie ją ponad 148,6 tys. uczestników PPK. Funduszami zarządza 17 instytucji finansowych, średni koszt prowadzenia PPK jest niski i wynosi 0,3 proc. Do programu przekonuje się więc coraz większa grupa osób, a zachęca formuła oszczędzania, bo do składek pracownika dokłada się pracodawca, a do tego dochodzą dopłaty roczne.

Spora grupa dostanie 250 zł wpłaty powitalnej

Jak podaje PFR Portal PPK, na postawie najnowszych wyników (na koniec września), na rachunku uczestnika PPK zarabiającego 5 300 zł, oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r., w zależności od grupy FZD (Fundusz Zdefiniowanej Daty) znajduje się średnio od 5 582 zł do 6 300 zł więcej niż on sam wpłacił do PPK. To oznacza dla uczestnika PPK od 114 proc. do 129 proc. zysku.

To średnia oparta na wynikach poszczególnych kategorii funduszy. Polityka inwestycyjna subfunduszy jest dostosowania do wieku uczestnika.

Pieniądze można w każdej chwili wypłacić bez podawania powodów, choć wówczas traci się część bonusów. Pracownicy o relatywnie niskich zarobkach (do 1,2 krotności płacy minimalnej) mogą obniżyć swoją składkę nawet do 0,5 proc., otrzymując pełną składkę pracodawcy i państwa.

krześ

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy